Logowanie do STREFY KLIENTA    
E-mail:
Hasło: zapomniałeś hasła ?
Kod zabezpieczający
Przepisz kod:

x

Portale STREFA KLIENTA Kontakt Firma Zarząd Oferta Domeny Targi Blog Partnerzy System rezerwacji

Blog

Wisła - górskie miasteczko z rzeką o tej samej nazwie.

Wisła położona jest w południowej Polsce, w województwie śląskim. Na terenie miasta swoje źródła ma najdłuższa rzeka w Polsce o tej samej nazwie - Wisła.

Miasto Wisła sąsiaduje z gminą Brenna i Istebna, Ustroniem, Szczyrkiem oraz Czechami. Leży w głębi Beskidu Śląskiego, a najwyższymi wzniesieniami są Barania Góra (1220 m n.p.m.) i Stożek Wielki (978 m n.p.m.). Właśnie ze źródeł na Baraniej Górze wypływają potoki Czarna i Biała Wisełka, które po połączeniu się i przyjęciu wód potoku Malinka tworzą rzekę Wisłę. 

Historia Wisły sięga przełomu XVI i XVII wieku, kiedy to pojawili się tu pierwsi osadnicy. Byli to drwale pracujący na rzecz książąt cieszyńskich, dostarczający drewna opałowego i gontów na potrzeby zamku w Cieszynie. Prawie równocześnie osiedlali się tu Wołosi, sprowadzając ze sobą kulturę pasterską, a szałaśnictwo stało się wkrótce fundamentem życia miejscowej ludności. 

Wisła jako miejscowość wypoczynkowa zaczęła kształtować się od drugiej połowy XIX wieku, kiedy do miasta przybywali pierwsi podróżnicy i z dnia na dzień ich liczba była coraz większa. Za odkrywcę Wisły uznano pochodzącego z Radomia Bogumiła Hoffa, który odwiedził wieś w 1882 roku i zachwycony jej urokiem zaczął propagować jej walory w prasie i wśród przyjaciół. W 1885 roku wybudował pierwszą willę wypoczynkową „Warszawa”, na gruncie który kupił za bardzo niską cenę i nazwał ją “Bożym Darem”. 

Wkrótce dzieło Hoffa przejął znany warszawski uczony, filozof i psycholog – dr hab. Julian Ochorowicz. Wybudował on kilka następnych drewnianych pensjonatów, na przykład: „Maja” i „Sokół” oraz „Placówka”, które zaprojektował architekt syn Bogumiła Hoffa – Bogdan. „Ochorowiczówka” istnieje do dnia dzisiejszego na ul. Ochorowicza.

Dzisiaj Wisła jest ważnym ośrodkiem turystycznym, wypoczynkowym, a także sportowym na mapie Polski. Posiada bardzo dobrze rozbudowaną bazę noclegową, liczne ośrodki narciarskie i szlaki turystyczne. Turyści wypoczywający w Wiśle mają do dyspozycji kilkadziesiąt kilometrów szlaków pieszych, prawie 30 wyciągów narciarskich (w tym 7 krzesełkowych) z ponad 20 km tras zjazdowych. 

Atrakcyjne miejsca, które warto zobaczyć to m.in.: Skocznia Adama Małysza, Zameczek Myśliwski, Plac Bogumiła Hoffa, Aleja Gwiazd Sportu, Dom Zdrojowy, Muzeum Beskidzkie i wiele innych.
Jak w każdym miasteczku turystycznym, centrum oblegane jest przez odwiedzających. Znajdziemy tam restaurację, lokalne sklepiki, zabytki, ale idąc kawałek dalej “od miasta” z pewnością poczujemy bliskość natury i górski klimat. Właśnie te aspekty sprawiają, że Wisła jest wyjątkowa i pewnie dlatego tak chętnie odwiedzana. 

Sandra Giera

2020-05-11 13:08:34

Kategoria: Turystyka
Tagi: Wisła Beskid Śląski Bogumił Hoff Adam Małysz noclegi
Wyświetleń: 17
©
2013-2020 PolskiePortale.pl
Projekt: 2013 Vicoli
PolskiePortale.pl wykorzystuje technologie cookies w celach marketingowych i statystycznych. Możesz zarządzać ustawieniami cookies w swojej przeglądarce. OK