Logowanie do STREFY KLIENTA    
E-mail:
Hasło: zapomniałeś hasła ?
Kod zabezpieczający
Przepisz kod:

x

Portale STREFA KLIENTA Kontakt Firma Zarząd Oferta Domeny Targi Blog Partnerzy System rezerwacji

Blog

Jelenia Góra, kulturalnie i aktywnie

Jelenia Góra leży w województwie dolnośląskim, w śródgórskiej Kotlinie Jeleniogórskiej, nad rzeką Bóbr. Miasto otaczają Góry Izerskie, Pogórze Izerskie, Góry Kaczawskie, Rudawy Janowickie, Karkonosze

Na terenie dzisiejszej Jeleniej Góry prawdopodobnie istniał nieznany z nazwy słowiańskiej gród, którego stworzenie przypisuje się Bolesławowi III Krzywoustemu w latach 1108-1112. Powstała u stóp grodu osada rzemieślniczo - targowa otrzymała przed rokiem 1288 magdeburskie prawa miejskie, a jej dogodne usytuowanie na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych do Czech i Niemiec umożliwiło prężny rozwój. W roku 1392 Jelenia Góra przeszła pod panowanie Czech, później w 1527 roku po śmierci króla Ludwika miasto znalazło się w granicach monarchii Habsburgów. Zwrotem w historii był wybuch wojny trzydziestoletniej, po której Jelenia Góra należała do Prus, a później do Niemiec. Trwało to aż do zakończenia II wojny światowej. Jelenia Góra nie odniosła zniszczeń podczas wojny i została miastem wydzielonym. Powojenny rozwój urbanizacyjny i przemysłowy sprawił, iż po reformie administracyjnej w 1975 r. Jelenia Góra została stolicą województwa.

Zabytki i atrakcje Jeleniej Góry można zwiedzać dzięki wyznaczonym trasom, które w idealny sposób odzwierciedlają klimat miasta. Pierwsza z nich to Mały Trakt Śródmiejski ma długość około 5 km i przebiega przez: Wzgórze Krzywoustego, Basztę Grodzką, Wieżę Zamkową, Plac Ratuszowy, Kościół pw. św.św. Erazma i Pankracego, Bramę Wojanowską, Kaplicę Św. Anny, Cerkiew Prawosławną pw. św.św. Piotra i Pawła, Kościół Łaski pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, zabytkowy budynek przy ulicy Kochanowskiego (siedziba Liceum Ogólnokształcącego Nr 1), Teatr im. C.K. Norwida oraz odrestaurowane budynki przy ulicy Bankowej. Druga trasa to Duży Trakt Śródmiejski, który ma długość około 20 km i rozpoczyna się w uzdrowiskowej części miasta - Cieplicach od Pałacu Schaffgotschów poprzez Kościół Ewangelicko-Augsburski, Zespół Klasztorny Zakonu Cystersów wraz z Kościołem pw. Jana Chrzciciela, zabytkowy Park Zdrojowy, Zdrojowy Teatr Animacji, Park Norweski, Zamek Chojnik, aż po Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna” w Jagniątkowie.

Jelenia Góra to miasto nie tylko o dziewięćset letniej historii, wielu zabytkach i atrakcji turystycznych. Bez wątpienia należy do miejsc klimatycznych, magicznych i niezwykłych, a to tylko tylko namiastka tego, czego możecie spodziewać się w Jeleniej Górze - zapraszamy do odwiedzin! 

Sandra Giera

2020-03-19 11:58:57

Kategoria: Turystyka
Tagi: Jelenia Góra Karkonosze Góry Izerskie Traktat Śródmiejski Kotlina Jeleniogórska
Wyświetleń: 245
©
2013-2020 PolskiePortale.pl
Projekt: 2013 Vicoli
PolskiePortale.pl wykorzystuje technologie cookies w celach marketingowych i statystycznych. Możesz zarządzać ustawieniami cookies w swojej przeglądarce. OK