Logowanie do STREFY KLIENTA    
E-mail:
Hasło: zapomniałeś hasła ?
Kod zabezpieczający
Przepisz kod:

x

Portale STREFA KLIENTA Kontakt Firma Zarząd Oferta Domeny Targi Blog Partnerzy System rezerwacji

Blog

Największe miasto na Warmii, Olsztyn

Olsztyn to największe miasto na Warmii, znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim, są tutaj siedziby władz powiatu olsztyńskiego oraz kurii archidiecezji warmińskiej i luterańskiej diecezji mazurskiej.

Olsztyn położony jest nad rzeką Łyną, na pojezierzu Olsztyńskim. Od strony południowej Olsztyn sąsiaduje z Puszczą Napiwodzko-Ramucką.

Nazwa miasta Olsztyn jest spolszczeniem niemieckiej nazwy która była używana w średniowieczu. w XV wieku Jan Długosz zapisał nazwy "Holsten" i "Olsten". Później występują nazwy Olsthin i Olstin, a od XVII wieku występuje nazwa Olsztyn.

Lasy w Olsztynie to ponad 1800 ha, czyli ponad 21% powierzchni miasta, a więcej niż połowa to kompleks Lasu Miejskiego (1050 ha), który pełni funkcję rekreacyjno-wypoczynkową i turystyczno-krajoznawczą. Na terenie miasta znajdują się 2 rezerwaty przyrody roślinności torfowej: Mszar i Redykajny. W Olsztynie są 33 pomniki przyrody ożywionej i nieożywionej, np. dąb szypułkowy, klon jawor, głóg jednoszyjkowy, klon pospolity, topola biała czy buk zwyczajny.

Są tutaj muzea (Dom "Gazety Olsztyńskiej", Muzeum Przyrody i Muzeum Sportu im. Mariana Rapackiego), galerie sztuki, kina (Helios, Awangarda 2 i Multikino), teatry (w tym największy Teatr im. Stefana Jaracza lub Teatr Lalek) i Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego. Z Olsztyna pochodzą znane zespoły muzyczne i wykonawcy tacy jak Afromental, Norbi, Vader, Big Day, Czerwony Tulipan, Pro Musica, Olsztyński Chór Kameralny, Kuśka Brothers, Mietek Folk lub Skyscream.

W Olsztynie odbywają się cykliczne imprezy i festiwale, np. Kortowiada (juwenalia), Olsztyńskie Lato Artystyczne (3-miesięczny cykl imprez podczas wakacji), Olsztyńskie Noce Bluesowe, Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe "Śpiewajmy Poezję", Olsztyńskie Dni Nauki i Olsztyn Green Festival (festiwal "zielonego" stylu życia).

Na terenie miasta są stacje radiowe: Radio Olsztyn, Radio Eska, Muzo.fm, Radio Plus, Meloradio, Radio UWM FM. Są też stacje telewizyjne: TVP3 Olsztyn, TV Olsztyn, Tele-Top Olsztyn, TV Kortowo.

Zapraszamy do Olsztyna, stolicy Warmii i Mazur.

Roksana Oertzen

2020-10-05 11:35:11

Kategoria: Turystyka
Tagi: olsztyn warmia i mazury teatr im. stefana jaracza kortowiada radio olsztyn
Wyświetleń: 16
©
2013-2020 PolskiePortale.pl
Projekt: 2013 Vicoli
PolskiePortale.pl wykorzystuje technologie cookies w celach marketingowych i statystycznych. Możesz zarządzać ustawieniami cookies w swojej przeglądarce. OK