Logowanie do STREFY KLIENTA    
E-mail:
Hasło: zapomniałeś hasła ?
Kod zabezpieczający
Przepisz kod:

x

Portale STREFA KLIENTA Kontakt Firma Zarząd Oferta Domeny Targi Blog Partnerzy System rezerwacji

Blog

Katowice - kopalnie, przemysł, zabytki, Śląsk.

Katowice znajdują się w południowej części Polski, siedziba władz województwa śląskiego. Największe miasto na Górnym Śląsku, liczy około 330 tysięcy osób. Jeden z głównych ośrodków Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego i największe pod względem ludności miasto konurbacji górnośląskiej. Siedziba Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. 

Zaczątki Katowic datuje się na XVI wiek, kiedy to miasto było ośrodkiem rolniczym i kuźniczym, a ich nagły rozwój został zapoczątkowany w połowie XIX wieku wraz z rozkwitem przemysłu i doprowadzeniem do miasta linii kolejowej. Prawa miejskie Katowice uzyskały 11 września 1865 roku, po czym potężniały w szybkim tempie.

Katowice kojarzone są głównie z kopalniami i przemysłem, dzięki którym Śląsk wyróżniał się przez wiele lat. Miasto jednak ulega zmianie w szybkim tempie, zacierając stopniowo stary obóz. Obok kopalni, wysokich kominów i familoków i starych kamienic tworzone są nowoczesne biurowce, deptaki i budynki powszechnego użytku takie jak dworzec kolejowy czy autobusowy. 

Miejsca, które warto zobaczyć w Katowicach to przede wszystkim najstarszy, istniejący do dziś drewniany kościółek św. Michała Archanioła z XVI wieku w Brynowie. Oprócz niego w mieście znajduje się kilkadziesiąt budowli mieszkalnych z XIX i początku XX wieku, w tym unikatowe osiedla: Nikiszowiec i Giszowiec. Mieści się też tutaj kilka pałaców, w tym pałac Goldsteinów i pałac w Załężu oraz kilka zabytkowych kościołów, jak kościół Mariacki, kościół garnizonowy, archikatedra Chrystusa Króla (największa katedra w kraju), bazylika z klasztorem franciszkanów z oryginalną kalwarią w stylu modernistycznym oraz ewangelicki kościół Zmartwychwstania Pańskiego – najstarsza murowana budowla sakralna w mieście. 

Drapacz Chmur wybudowany w latach 1929–1930 przy ul. Żwirki i Wigury 15 to przykład modernistycznej architektury, która wypełnia południowy kwartał śródmieścia. Oprócz zabytków w Katowicach znaleźć można wiele niezabytkowych atrakcji turystycznych na przykład Pomnik Powstańców Śląskich, czyli największy pomnik w kraju, wieża spadochronowa, która jest jedyną istniejąca wieża spadochronowa w Polsce, 

Spodek, to hala widowiskowa oddana do użytku w roku 1971 z architektonicznie ciekawym dachem koncepcji inżyniera Wacława Zalewskiego, utrzymywanym w miejscu stalowymi kablami zgodnie z zasadami tensegrity oraz szopka w Bazylice św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, która jest największą w Europie szopką bożonarodzeniową.

Dobrze rozbudowana baza noclegowa pozwala na zaplanowanie udanych wczasów. Mnóstwo zabytków, atrakcji, również zachęcają, aby odwiedzić Katowice. Nie masz pomysłu na wakacje? Odwiedź Górny Śląsk!

Sandra Giera

2020-05-20 13:49:35

Kategoria: Turystyka
Tagi: katowice śląsk kopalnie spodek lotnisko
Wyświetleń: 17
©
2013-2020 PolskiePortale.pl
Projekt: 2013 Vicoli
PolskiePortale.pl wykorzystuje technologie cookies w celach marketingowych i statystycznych. Możesz zarządzać ustawieniami cookies w swojej przeglądarce. OK