Logowanie do STREFY KLIENTA    
E-mail:
Hasło: zapomniałeś hasła ?
Kod zabezpieczający
Przepisz kod:

x

Portale STREFA KLIENTA Kontakt Firma Zarząd Oferta Domeny Targi Blog Partnerzy System rezerwacji

Blog

Czy Szczecin leży nad morzem?

Szczecin to stolica i największe miasto województwa zachodniopomorskiego, położony jest na Pobrzeżu Szczecińskim, nad Odrą i jeziorem Dąbie, ale nie nad morzem. Do Morza Bałtyckiego musimy przemierzyć około 100 kilometrów. Szczecin leży tuż przy granicy polsko-niemieckiej, bliska odległość od morza oraz dostęp do żeglownej Odry i Zalewu Szczecińskiego sprawił, że stał się ośrodkiem gospodarczym regionu. Znajduje się tu port morski, stocznie remontowe, jachtowe oraz żeglugi morskiej. Miasto otaczają trzy duże kompleksy leśne, puszcze: Wkrzańska od północy, Bukowa od południa oraz Goleniowska od wschodu.

Historycznie Szczecin był stolicą Księstwa Pomorskiego, później znajdował się w granicach Szwecji, Brandenburgii, Prus i Niemiec, ale od 1945 roku należy do Polski i tym samym stanowi część tzw. Ziem Odzyskanych. 

Szczecin jest sporym ośrodkiem turystycznym, posiada wiele atrakcji i zabytków. Stanowi centrum akademickie i kulturalne - słynna filharmonia im. M. Karłowicza, liczne teatry, muzea, opera i operetka, uczelnie wyższe. Reprezentacyjną część Szczecina stanowią Wały Chrobrego, tworzące nad Odrą tarasy widokowe o długości 500 m. Sąsiadują one z budynkami użyteczności publicznej o monumentalnej architekturze, takimi jak Gmach Główny Muzeum Narodowego w Szczecinie, gmach Akademii Morskiej w Szczecinie i Gmach Urzędu Wojewódzkiego. Szczecin stanowił siedzibę książęcą, dzięki czemu w mieście powstał Zamek Książąt Pomorskich. O przeszłości miasta świadczą również pozostałości umocnień miejskich, jak Baszta Siedmiu Płaszczy lub bogato zdobione Brama Portowa i Brama Królewska

Jedną z wyróżniających się budowli w Szczecinie jest bazylika św. Jakuba, która znajduje się na ulicy Wyszyńskiego. Największym i najpopularniejszym parkiem jest Park Kasprowicza położony na wzniesieniu i stoku Doliny Niemierzyńskiej ze sztucznie utworzonym jeziorkiem Rusałką. Drugim parkiem co do wielkości jest Park Żeromskiego, powstały na terenach zlikwidowanych cmentarzy na początku XX wieku. Dalej wartym uwagi jest na pewno Ogród Różany, ale i Cmentarz Centralny, który jest dużym skupiskiem zieleni, zajmuje 162 ha i znajduje się w wschodniej części dzielnicy Gumieńce. 

Wymienione wyżej miejsca, zabytki i atrakcje to tylko namiastka tego, co możesz spotkać podczas zwiedzania i spaceru po Szczecinie. Aby zauroczyć się w tym mieście, musisz przyjechać i przekonać się na własne oczy. Szczecin posiada dobrze rozbudowaną bazę noclegową, każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Od noclegów komfortowych z licznymi udogodnieniami po takie w atrakcyjnie niskich cenach. Nie masz planów na urlop? Zapraszamy do Szczecina! 

Sandra Giera

2020-05-15 13:49:27

Kategoria: Turystyka
Tagi: Szczecin Morze Bałtyckie Wały Chrobrego Zamek Książąt Pomorskich Cmentarz Centralny
Wyświetleń: 17
©
2013-2020 PolskiePortale.pl
Projekt: 2013 Vicoli
PolskiePortale.pl wykorzystuje technologie cookies w celach marketingowych i statystycznych. Możesz zarządzać ustawieniami cookies w swojej przeglądarce. OK