Logowanie do STREFY KLIENTA    
E-mail:
Hasło: zapomniałeś hasła ?
Kod zabezpieczający
Przepisz kod:

x

Portale STREFA KLIENTA Kontakt Firma Zarząd Oferta Domeny Targi Blog Partnerzy System rezerwacji

Blog

Krynica-Zdrój, miasto Łemków

Krynica-Zdrój położona jest w województwie małopolskim, w Beskidzie Śląskim, w dolinie potoku Kryniczanka oraz otaczających je wzgórza Góry Parkowej, Krzyżowej i Jasiennika

Krynica-Zdrój istnieje od roku 1547, co wskazuje nadanie sołectwa w tej miejscowości. Następne lata Krynicy dotyczą rozwoju i odkrycia leczniczych wartości źródeł mineralnych. Uzdrowiskowy charakter miejscowości rozpoczął się wraz z budową “Małego Domku”, który od 1804 roku pomieścił pierwsze zakłady kąpielowe. W roku 1807, Krynica-Zdrój urzędowo nazwana została zdrojem kąpielowym.

Tereny Krynicy-Zdrój i okolicy są ściśle związane z historią Łemków. To grupa etniczna górali karpackich, którzy zamieszkują terytorium wzdłuż głównej linii Karpat Wschodnich, po stronie polskiej był to Beskid Niski, częściowo Beskid Sądecki i Bieszczady, a po stronie słowackiej obszary aż do Tatr. Łemkowie to grupa, która ukształtowała się jako zbiorowość o osiadłym trybie życia pod koniec XVI wieku, ale istnieje wiele sprzecznych teorii dotyczących genezy pochodzenia. 

Co warto zobaczyć w Krynicy-Zdrój? W samym centrum jest wiele atrakcji, między innymi Łazienki Borowinowe - budynek murowany, wzniesiony w 1881 roku, Stare Łazienki - dawniej nazywane mineralnymi, wybudowane w latach 1863-1864 z inicjatywy prof. dr Józefa Dietla i w chwili powstania był to jedyny najnowocześniejszy budynek w Europie tego typu, Pijalnia Główna, Stary Dom Zdrojowy, Muszla Koncertowa, Nowy Dom Zdrojowy, Pomnik Adama Mickiewicza, Kościół Przemienienia Pańskiego, Pijalnia “Jana”, Bulwary Dietla i wiele innych zabytków. Równie atrakcyjnym miejscem jest Góra Parkowa, która ma 741 m n.p.m. oraz Park Zdrojowy, położony na jej stokach, który tworzy doskonałe miejsce do spacerowania i gdzie zobaczyć można Stawy, AltanyStatuę Najświętszej Maryi Panny - Królowej Krynickich Zdrojów, Ławeczkę Kraszewskiego, Michasiową Polanę.

Krynica-Zdrój to miejscowość z bogatą historią i niezliczonymi atrakcjami.

Sandra Giera

2020-03-19 08:56:09

Kategoria: Turystyka
Tagi: Krynica-Zdrój uzdrowisko Łemkowie Beskid Śląski polskie góry
Wyświetleń: 207
©
2013-2020 PolskiePortale.pl
Projekt: 2013 Vicoli
PolskiePortale.pl wykorzystuje technologie cookies w celach marketingowych i statystycznych. Możesz zarządzać ustawieniami cookies w swojej przeglądarce. OK